výstupy v médiích

Při změně pohlaví musíte podstoupit spoustu ponižujících vyšetření, říká šéfka Mladého pirátstva Georgia Hejduková (Rozhovor) S Georgií Hejdukovou o postavení žen v politice, změně pohlaví i šikaně a útocích, kterým čelí takřka každý den

Změníme Česko Týdeník EURO vybral dvacítku nejtalentovanějších mladých Čechů

děla jsem, že změnu pohlaví na mě někdo v politice vytáhne. Nečekala jsem to ale tak brzy, říká šéfka Mladého pirátstva

Georgia Hejduková: Kvůli Mladému Pirátstvu mi vyhrožovali smrtí

Byla jsem šikanovaná v každém kolektivu, říká zakladatelka projektu Zastavme šikanu Devatenáctiletá studentka střední školy Georgia Hejduková má na svůj věk úctyhodné portfolio aktivit. V rozhovoru pro Studentu se jedna z TOP25 finalistů soutěže Středoškolák roku rozpovídala o svém projektu Zastavme šikanu, o vlastních zkušenostech s šikanou, o tom, jaké to je být transgender člověk a o dalších činnostech, kterým se věnuje.

Georgia Hejduková – mladá pirátská politička a aktivistka, nová předsedkyně Mladých Pirátů, tedy mládežnické organizace, která sdružuje Piráty a Pirátky ve věku 15-35 let. Jaké to je být mladou ženou v politice? Jaké zkušenosti přináší členství a aktivní práce ve straně? A vidí se už Georgia se svým zájmem a právo a byrokracii jako předsedkyně nebo místopředsedkyně sněmovny? To vše a mnohé další si poslechněte v prvním dílu podcastu o Mladých Pirátech.

Georgia Hejduková do roku 2020 vedla projekt Zastavme šikanu, podílela se na organizaci České středoškolské unie a Středoškolského sněmu, jako delegátka v Amnesty Internation se podílela na vzdělávání proti diskriminaci a za toto všechno byla dvakrát nominována mezi Top 25 středoškoláků roku a najdeme jí i v Euru 20 pod 20. Dnes se věnuje především politice, byla zvolena předsedkyní Mladého pirátstva, působí jako odborná konzultantka Adély Šípové v senátu a mimo to je jednou z českých transgender žen. Dnes se zaměříme především na politiku, ale i na překážky, kterými si musela Georgia projít při tranzici.

Georgia Hejduková : Ze Zemana jsem znechucená, chceme žít ve společnosti beze strachu: Slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že transgender lidi mu jsou „bytostně odporní“, pobouřila řadu lidí. Na jeho adresu se velmi kriticky vyjádřili například představitelé spolku Prague Pride či opoziční politici. Ozvali se ale i přímo lidé, na které Zeman cílil. Jedním z nich je i transgender dívka Georgia Hejduková. Ta CNN Prima NEWS řekla, že je ze Zemanových slov znechucená.

Transgender pirátka: Lidé mi píšou, že by mě měli napíchnout na kůl „Lidé mi říkají, že jsem odporná, nebo že by mě měli píchnout na kůl,” sdělila Novinkám v rozhovoru předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková. Podle ní také nedělní výroky prezidenta Miloše Zemana, kde uvedl, že mu jsou transgender lidé bytostně odporní, vedly k posílení kritického vnímání této menšiny. V Česku chybí podle ní větší osvěta. Změnit by se mělo i to, že při změně pohlaví musejí projít lidé sterilizací.

Mediální kauza strhla lavinu nenávisti. “Bála jsem se o svůj život,” vzpomíná Georgia Jednadvacetiletá Georgia Hejduková se s předsudečným násilím setkává často. Je trans žena, a svou genderovou identitou se nikdy netajila. Musela se naučit žít s tím, že nenávistné komentáře na sociálních sítích jsou pro ni každodenní realitou. Jen tak něco si ale líbit nenechá. Nejhorší zkušenost s předsudečným násilím chtěla Georgia dostat až před soud.

Mladí Piráti mají nové vedení. Chci, aby bylo v organizaci více žen, říká nová předsedkyně Mládežnická organizace Pirátské strany, Mladí Piráti, si předminulý týden zvolila nové vedení. Novou předsedkyní byla zvolena Georgia Hejduková. „Mým cílem bude především zajistit, aby se Mladí Piráti výrazně rozrostli i o ženy,” říká pro Studentské listy lídryně mládežnické organizace. 

Piráti na fóru hlasují o odvolání Bartoše. Teď jsme koulí u nohy STAN, tvrdí někteří „Je potřeba vyvodit nějakou odpovědnost, ale odvolávat jeden den po volbách předsedu mi nepřijde rozumné,“ uvedla zase šéfka Mladého Pirátstva Georgia Hejduková

Místo matky a otce bude „rodič“. Matriky chystají úpravu rodných listů pro stejnopohlavní páry
To, že Ministerstvo vnitra upravuje rodné listy a dává do nich rodiče místo matky a otce je naprosto standartní administrativní úprava, která bere v úvahu existenci stejnopohlavních páru. Nejde tedy o žádné vymazávání termínů ale pouze o úpravu formátu tiskopisu,“ tweetla k novele předsedkyně Mladého pirátstva Georgia Hejduková.

Působí v politice, hudbě, modelingu, ale i v jiných oborech. Představujeme vám inspirativní české a slovenské trans ženy